SKU: 107045
Product Wire: Download PDF
Description
Twist action brass ballpoint pen with a lacquered barrel and shiny chrome accents. It has a black large volume refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional gift box.
Features
- Twist-action brass ballpoint pen with a lacquered barrel
- 800m of black Dokumental ink
- Shiny chrome trim
- Presentation: Optional gift box
Colours
Matt Silver, Satin Black.
Dimensions
- Dia 12mm x L 137mm x 15mm (includes clip).
Branding Options
| Laser Engraving | Pen - Positions G & I - 42mm x 7mm. |
|---|
| Pad Print | Pen - Positions F, G, H & I - 42mm x 7mm. |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 65mm x 40mm |
|---|
| Resin Coated Finish | Gift Box - 55mm x 24mm (oval or rectangle) |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Silver Pen - Natural Etch | Black Pen - Shiny Steel |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matt Lacquer | Black Pen - Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Brass |
|---|
| Grip | Brass |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Brass |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional presentation box.
Carton
| Carton size | 31 x 26 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 18.30 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|