SKU: 106159
Product Wire: Download PDF
Description
Twist-action recycled aluminium ballpoint pen with an anodised barrel, shiny chrome accents and a stylus for use with touch screens. It has a black refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Twist-action recycled aluminium ballpoint pen with a stylus
- 800m of black Dokumental ink
- Anodised barrel with shiny chrome accents
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 138.5mm x 13.5mm (includes clip)
Branding Options
| Pad Print | Positions G & I - 40mm x 7mm | Positions F & H - 40mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position B - 40mm x 20mm (one colour) |
|---|
| Laser Engraving | Positions G & I - 40mm x 7mm | Positions F & H - 40mm x 7mm. |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Matte Anodised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Metal |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 29 x 17 cm |
|---|
| Carton weight | 6.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|