SKU: 129197
Product Wire: Download PDF
Description
Manufactured from 180gsm kraft paper, this paper wine bag is a great way to gift wine. Reinforced die cut handles with 600gsm cardboard ensure secure carrying, while the gusseted base adds strength and structure. Designed to hold up to two bottles, it's an ideal choice for events, corporate gifts, or retail packaging.
Features
- Wine bag made from 180gsm kraft paper
- Die cut handles with 600gsm cardboard reinforcement
- Reinforced gusset
- Holds up to two bottles of wine
Colours
Natural, White, Black.
Dimensions
- H 368mm x W 215mm x Gusset 104mm
Branding Options
| Screen Print | Front - 165mm x 215mm (one colour) | Back - 165mm x 120mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Front - 165mm x 215mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Capacity | 8L |
|---|
| Paper Weight | 180gsm |
|---|
| Internal Colour | White Bag - White Inside | Natural bag, Black Bag - Natural Inside |
|---|
| Digital Packaging Print | Due to the uncoated substrate, ink will be absorbed into the product, resulting in a more subdued colour output that more closely resembles the uncoated pantone equivalent. |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 39 x 33 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 8.30 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|