SKU: 105575
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable recycled aluminium ballpoint pen with a lacquered barrel and shiny chrome accents. It has a black refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable recycled aluminium ballpoint pen with a lacquered barrel
- 800m of black Dokumental ink
- Shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, White, Black.
Dimensions
- Dia 10.5mm x L 138mm x 15.5mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 50mm x 12mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matte Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 28 x 16 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|