SKU: 120898
Product Wire: Download PDF
Description
Natural hair comb manufactured from bamboo. The hair comb has a double tooth option for maintaining both coarse and fine hair. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding.
Features
- Unique natural bamboo comb with two teeth sizes
Colours
Natural.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 65mm x 15mm |
|---|
| Laser Engraving | 90mm x 15mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging. |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Double Tooth | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 46 x 25 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 8.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|