SKU: 104072
Product Wire: Download PDF
Description
Slimline 4GB flash drive made from ABS plastic with a USB 2.0 interface. The flash drive has a read speed of 5MB/s and a write speed of 3MB/s. Quadra has a built-in LED that lights up when in use, and data uploading is available on request. The flash drive can be presented in an optional gift box with a magnetic closure.
Features
- Slimline 4GB flash drive made from ABS
- Lights up when in use
- 5MB/s read, 3MB/s write
- Data uploading is available on request
- Presentation: Optional gift box with magnetic closure
Colours
Flash Drive: White, Black.
Dimensions
- Flash drive: L 67mm x W 20mm x 7mm.
- Gift box: L 95mm x W 44mm x 22mm.
Branding Options
| Pad Print | Flash Drive - 35mm x 10mm |
|---|
| Direct Digital | Flash Drive - Side 1 - 40mm x 12mm | Flash Drive - Side 2 - 40mm x 12mm |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 60mm x 20mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Data Storage Capacity | 4GB |
|---|
| Opening | Cap |
|---|
| Interface | USB 2.0 |
|---|
| Max. Read Speed | 5MB/s |
|---|
| Max. Write Speed | 3MB/s |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Case | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional gift box.
Carton
| Carton size | 43 x 28 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 5.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|