SKU: 129677
Product Wire: Download PDF
Description
A coordinated notebook and pen set with a distinctive, contemporary look. The medium-sized (approximately A5) notebook features a hard cover with contrasting rPET trim and 80 leaves of lined natural paper, both made from 80% sugarcane waste. It is paired with the Savannah Recycled Plastic Pen, featuring a matte finished recycled ABS barrel, a natural bamboo pusher and 1000 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with contrasting rPET trim
- 80 leaves (160 pages) of 90gsm lined natural paper
- Cover and paper made from 80% sugarcane waste
- Push-action ballpoint pen with a matte recycled ABS barrel and bamboo pusher
- 1000m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Colours
Notebook: Olive, Navy, Black
Dimensions
- Notebook: H 210mm x W 145mm x D 15mm
- Pen: Dia 11mm x L 147.5mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Branding Options
| Pad Print | Notebook - Front & Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front & Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Notebook - Front & Back - 85mm x 185mm (one colour) |
|---|
| Pad Print | Pen - 60mm x 6mm | Pen - 25mm x 5mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - 60mm x 13mm |
|---|
| Direct Digital | Pen - 60mm x 5mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with both natural materials and recycled materials. |
|---|
| Note | Sugarcane paper is made from natural sugarcane waste. Due to this, the pages and cover may exhibit slight variations in texture and colour. |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Page Colour | Natural |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 90gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Writing Distance | 1000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Sugarcane Paper | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) | Cardboard |
|---|
| Pages | Sugarcane Paper |
|---|
| Barrel | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Bamboo |
|---|
| Gift Box | Kraft |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 49 x 42 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 16.57 kg |
|---|
| Units per carton | 30 |
|---|