SKU: 129678
Product Wire: Download PDF
Description
A coordinated notebook and pen set with a natural, modern look. The medium-sized (approximately A5) Somerset Notebook features a hard cover with a stylish cork finish, 80 leaves of lined cream paper, an elastic closure, and a bookmark ribbon. It is paired with the Inca Pen, featuring a natural cork barrel, soft-touch grip, and 1000 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with natural cork finish
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Elastic closure band and bookmark ribbon
- Retractable ballpoint pen with a natural cork barrel and soft-touch grip
- 1000m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Colours
Notebook: Natural
Dimensions
- Notebook: W 150mm x L 210mm x D 15mm
- Pen: Dia 10mm x L 140mm x D 11mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Branding Options
| Pad Print | Notebook - 55mm x 55mm | Notebook - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Notebook - 120mm x 190mm (one colour) |
|---|
| Laser Engraving | Notebook - 100mm x 100mm |
|---|
| Direct Digital | Notebook - 120mm x 190mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Notebook - 120mm x 190mm |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Pen - Positions D & E - 60mm &7mm |
|---|
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 60mm x 7mm |
|---|
| Digital Print | Notebook - Belly Band - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Writing Distance | 1000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Trim | Black |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Cork |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
| Barrel | Cork |
|---|
| Grip | Cork |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Gift Box | Kraft |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 49 x 42 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 15.22 kg |
|---|
| Units per carton | 30 |
|---|