SKU: 129681
Product Wire: Download PDF
Description
A coordinated notebook and pen set with a refined, contemporary feel. The medium-sized (approximately A5) Genoa Notebook features a soft cover with a leather-look PU finish, 80 leaves of 80gsm lined cream paper, and a matching bookmark ribbon. It is paired with the Bravo Pen, featuring a matte lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim. A metal grip with rubber coating provides a comfortable soft-touch feel, while 800 metres of black Dokumental ink ensures smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a black gift box.
Features
- Medium-sized (approximately A5) soft cover notebook with a soft leather-look PU finish
- 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper
- Matching bookmark ribbon
- Retractable ballpoint pen with recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
- 800m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Colours
Notebook: Grey, Orange, Red, Bright Green, Teal, Dark Blue, Black
Dimensions
- Notebook: W 136mm x L 210mm x D 11mm
- Pen: Dia: 10mm x L 139mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Branding Options
| Pad Print | Noteboook - 55mm x 55mm | Notebook - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Notebook - 90mm x 140mm (one colour) |
|---|
| Thermo Debossing | Notebook - 110mm x 90mm |
|---|
| Thermo Debossing XL | Notebook - 110mm x 180mm |
|---|
| Foil Printing | Notebook - 70mm x 55mm |
|---|
| Pad Print | Pen - Position D & E - 45mm x 7mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 45mm x 12mm |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Position D & E - 45mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Soft |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 1mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium (Rubberised) |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Gift Box | Kraft |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 49 x 42 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 14.29 kg |
|---|
| Units per carton | 30 |
|---|