SKU: 129203
Product Wire: Download PDF
Description
Enjoy your favourite brew in this 330ml stoneware coffee mug. Featuring a white gloss outer complemented by a coloured interior and matching handle. Perfect for spot colour branding, it’s an ideal choice for cafes, offices, or corporate gifting. Presented in a natural kraft gift box. This item is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Classic 330ml stoneware coffee mug
- White gloss outer complemented by a coloured interior and matching handle
- Optional gift box sleeve available at an additional cost
- Presentation: Natural gift box
Colours
Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Mug: Dia 82mm x H 95mm x 118mm (includes handle).
- Gift Box: H107mm x W112mm x 91mm.
Branding Options
| Rotary Screen Print | 170mm x 70mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 100mm x 100mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Pad Print | 50mm x 50mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 330ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Finish | Gloss Glazed |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 36 x 39 x 46 cm |
|---|
| Carton weight | 19.00 kg |
|---|
| Units per carton | 48 |
|---|