Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 129123
Product Wire: Download PDF
Contoured 350ml double wall travel mug which will keep drinks hot for longer. It has a stainless steel outer wall and a polypropylene inner wall. Aspen has a secure screw on lid with a splashproof sliding closure. It laser engraves to a natural etch and is BPA-free. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Orange.
| Pad Print | 45mm x 40mm. |
|---|---|
| Laser Engraving | 55mm x 30mm. |
| Capacity | 350ml |
|---|---|
| Insulation | Double Wall |
| Lid Attachment | Thread |
| Lid Style | Slider Lid |
| Finish | Shiny Steel |
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
| Engraving Finish | Natural Etch |
| BPA Free | Yes |
| Hot Liquid Suitable | Yes |
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
| Dishwasher Safe | No |
| Country of Origin | China |
| Mug | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner |
|---|---|
| Lid | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
Loose packed.
| Carton size | 54 x 28 x 38 cm |
|---|---|
| Carton weight | 7.10 kg |
| Units per carton | 36 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Orange | 320 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|