SKU: 129155
Product Wire: Download PDF
Description
Smart adult t-shirt which features an elastane ribbed round collar with neck tape reinforcing and short sleeves. It is available in nine sizes and is manufactured from 190gsm heavy jersey, semi combed ring spun cotton. This gives the garment a soft and smooth feel as well as providing an excellent branding surface.
Features
- Smart unisex adult t-shirt
- Manufactured from 190gsm heavy jersey, semi combed ring spun cotton
- Features an elastane ribbed round collar with neck tape reinforcing
- Available in nine European sizes
Colours
Mouse Grey, Orange, French Navy.
Branding Options
| Screen Print | Please refer to template |
|---|
| Colourflex Transfer | 75mm x 75mm | 200mm x 280mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 280mm x 350mm |
|---|
| Embroidery | Please refer to template |
|---|
| Faux Embroidery | 75mm x 75mm | 200mm x 280mm |
|---|
| Faux Embroidery | 280mm x 350mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 75mm x 75mm | 200mm x 280mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 280mm x 350mm |
|---|
Specifications
| Brand | SOLS |
|---|
| Fit | European |
|---|
| Construction | Tubular |
|---|
| Yarn Process | Semi Combed Ring Spun |
|---|
| Knit Style | Single Jersey |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Country of Origin | Bangladesh |
|---|
Materials
| Body | Cotton |
|---|
| Neckline | Cotton Elastane Blend (98/2) |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 57 x 38 x 36 cm |
|---|
| Carton weight | 20.30 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|