Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 115061
Product Wire: Download PDF
300ml double wall ceramic coffee cup which is manufactured for full colour wrap around branding. The double wall keeps drinks hot for longer and remains comfortable to hold. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Cup: White.
| Sublimation Print | Please refer to template. |
|---|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 120mm |
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
| Capacity | 300ml |
|---|---|
| Insulation | Double Wall |
| Lid Attachment | Push On |
| Lid Style | Open Lid |
| Finish | Gloss Glazed |
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
| BPA Free | Yes |
| Hot Liquid Suitable | Yes |
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
| Dishwasher safe | No |
| Country of Origin | China |
| Cup | Ceramic |
|---|---|
| Lid | Silicone |
Individual Gift Box.
| Carton size | 45 x 45 x 49 cm |
|---|---|
| Carton weight | 13.06 kg |
| Units per carton | 24 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| White Cup | 400 | - |
| White Lid | 2650 | - |
| Red Lid | 1000 | - |
| Bright Green Lid | 1150 | - |
| Black Lid | 660 | - |
| Natural Gift Box | 4750 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|