Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 115062
Product Wire: Download PDF
Robust 300ml double wall ceramic coffee cup which will keep drinks hot for longer and remain comfortable to hold. It has a secure push on silicone lid and is presented in a natural gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Cup: White.
| Pad Print | 40mm x 35mm. |
|---|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 120mm |
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
| Capacity | 300ml |
|---|---|
| Insulation | Double Wall |
| Lid Attachment | Push On |
| Lid Style | Open Lid |
| Finish | Gloss Glazed |
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
| BPA Free | Yes |
| Hot Liquid Suitable | Yes |
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
| Dishwasher safe | No |
| Country of Origin | China |
| Cup | Ceramic |
|---|---|
| Lid | Silicone |
Individual Gift Box.
| Carton size | 39 x 39 x 46 cm |
|---|---|
| Carton weight | 13.06 kg |
| Units per carton | 24 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| White Cup | 2100 | - |
| White Lid | 2650 | - |
| Red Lid | 1000 | - |
| Bright Green Lid | 1150 | - |
| Black Lid | 660 | - |
| Natural Gift Box | 4750 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|