SKU: 110753
Product Wire: Download PDF
Description
Large 900ml stainless steel drink bottle which has a secure screw on lid with a flip cap that has the option of adding a smart resin coated logo on the top. The lid also has a carry handle and a silicone outer ring for improved grip. Primo is BPA-free and has a wide opening which is ideal for adding ice cubes or fruit for flavouring. The black and white bottles laser engrave to a shiny steel finish and the silver bottle engraves to a natural etch. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Large 900ml stainless steel drink bottle
- Equipped with a secure screw on lid with a flip cap
- The flip cap has an option of adding a resin dome on the top
- The lid also features a convenient carry handle
Colours
Bottle: Black.
Dimensions
- Dia 79mm x H 260mm x 105mm.
Branding Options
| Pad Print | Bottle - 40mm circle | Lid - 25mm circle. |
|---|
| Rotary Screen Print | Bottle - 208mm x 80mm. |
|---|
| Resin Coated Finish | Lid - 28mm circle. |
|---|
| Laser Engraving | Bottle - 50mm x 75mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | Bottle - 236mm x 100mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 900ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap lid with a screw on, flip closure |
|---|
| Finish | Silver Bottle - Shiny Steel | Coloured Bottles - Gloss Painted |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| Engraving Finish | Silver Bottle - Natural Etch | Coloured Bottles - Shiny Steel |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Stainless Steel |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 52 x 52 x 55 cm |
|---|
| Carton weight | 12.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|