Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 129139
Product Wire: Download PDF
Sophisticated 800ml stainless steel drink bottle with a lacquered matt finish and a contoured design that ensures it is comfortable to hold for hands of all sizes. It has a secure screw on lid with a carry handle and a push-button activated drinking straw that locks away when not in use to protect it from dust and dirt. Duke is BPA-free and laser engraves to a shiny steel finish. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Silver
| Pad Print | 40mm x 55mm | 40mm x 48mm |
|---|---|
| Laser Engraving | 45mm x 60mm | 55mm x 48mm. |
| Capacity | 800ml |
|---|---|
| Insulation | Single Wall |
| Lid Attachment | Thread |
| Lid Style | Push Button Straw Lid |
| Finish | Matte Painted |
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
| Engraving Finish | Shiny Steel |
| Carry Handle | Yes |
| BPA Free | Yes |
| Suitable for Hot Liquids | No |
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
| Country of Origin | China |
| Bottle | 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
Loose Packed.
| Carton size | 80 x 40 x 29 cm |
|---|---|
| Carton weight | 18.00 kg |
| Units per carton | 50 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Silver | 680 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|