SKU: 118875
Product Wire: Download PDF
Description
Exceptional 500ml Borosilicate glass and stainless steel vacuum bottle from XD Design which has a secure screw on lid. The stainless steel outer provides additional insulation, maintaining drink temperatures for longer and ensuring the bottle remains comfortable to hold. The black bottle laser engraves to a shiny steel finish. Hybrid is BPA-free and beautifully presented in an XD Design gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Colours
Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 70mm x H 250mm.
- Gift Box: W 76mm x L 76mm x H 255mm.
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 60mm. |
|---|
| Laser Engraving | 55mm x 80mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 500ml |
|---|
| Insulation | Double-wall Vacuum |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Matt Painted |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| Engraving Finish | Shiny Steel |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | XD Design Branded |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Suitable for Hot Liquids | Yes |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | 201 Stainless Steel Outer, Borosilicate Glass Inner |
|---|
| Lid | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 40 x 40 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 14.00 kg |
|---|
| Units per carton | 25 |
|---|