SKU: 129175
Product Wire: Download PDF
Description
Stylish 3W Bluetooth speaker which offers high definition stereo sound and is compatible with all mobile devices that support Bluetooth. It has a wireless connectivity range of over 10 metres and can also be used with an audio cable. Playing time is 3-4 hours and it is easily recharged from a laptop, a power bank or a USB mains adapter. It has a microphone for phone calls and music playback can be controlled directly from the speaker. Polaris is presented in a gift box with a Micro-B USB cable, an audio cable and an instruction leaflet. The silver speaker engraves to a natural etch finish.
Features
- Stylish 3W Bluetooth speaker
- Compatible with most devices that support Bluetooth
- Wireless connectivity of up to 10 metres
- Playing time of up 4 hours
- Supplied with a Micro-B USB cable
Colours
Matte Silver
Dimensions
- Speaker: Dia 57mm x H 57mm
- Gift box: L 115mm x W 70mm x 70mm
Branding Options
| Pad Print | Speaker - 35mm x 25mm | Gift Box - 50mm x 30mm |
|---|
| Laser Engraving | Speaker - 50mm x 25mm |
|---|
Specifications
| Sound Output | 3W |
|---|
| Battery Capacity | 300mAh |
|---|
| Bluetooth Distance | Max. 10M |
|---|
| Audio Input | Bluetooth | AUX |
|---|
| Music Control | Play | Pause | Resume | Previous Track | Next Track |
|---|
| Volume Control | Yes |
|---|
| Hands Free Call | Yes |
|---|
| Input Cable | 50cm Micro-B cable |
|---|
| Input Type | Micro-B |
|---|
| Packaging | Individual White Box Included |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 39 x 39 x 30 cm |
|---|
| Carton weight | 15.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|