SKU: 129165
Product Wire: Download PDF
Description
Impressive large 18L cooler bag with thick PE foam insulation encased in a water-resistant PEVA inner liner. The outer construction is 600D polyester with a large front slip pocket and two mesh side pockets. Other features include a zippered top closure, an adjustable woven shoulder strap and woven carry handles with a Velcro cuff.
Features
- Spacious 18L cooler bag perfect for storing food and drinks
- Crafted from 600D polyester for long-lasting use in any environment
- The PEVA lining and PE foam insulation ensures your items stay cool
- Features a large front slip pocket and two mesh side pockets
Colours
Yellow.
Dimensions
- H 320mm x W 320mm x Gusset 180mm (excludes handles and shoulder strap)
- Handle Length: 640mm
- Strap Length (extended): 1110mm
Branding Options
| Screen Print | 220mm x 110mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 220mm x 110mm |
|---|
| Embroidery | 100mm x 55mm |
|---|
| Faux Embroidery | 220mm x 110mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 220mm x 110mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 18L |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Polyester |
|---|
| Lining | Polyethylene (PE) |
|---|
| Foam | Polyethylene (PE) |
|---|
| Webbing | Polyester |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 50 x 34 x 50 cm |
|---|
| Carton weight | 10.10 kg |
|---|
| Units per carton | 20 |
|---|