SKU: 129163
Product Wire: Download PDF
Description
Premium 230ml double wall, vacuum insulated stainless steel cup which will keep drinks hot for up to three hours. It has a soft-touch silicone band and a secure screw on lid with a splashproof flip closure. The cup, lid and band can be mixed and matched in any colour combination from the standard colours at no extra cost. Up to five different colour combinations are included in the price and more are available for an additional charge. Java is BPA-free and is presented in a black gift box. An optional gift tube is available on request. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Colours
Cup: Silver/Black.
Dimensions
- Cup: Dia 80mm x H 120mm.
- Gift Tube: Dia 103mm x H 158mm.
Branding Options
| Pad Print | Cup - 40mm x 20mm |
|---|
| Debossed | Band - 50mm x 28mm. |
|---|
| Silicone Digital Print | Band - 50mm x 28mm. |
|---|
| Screen Print | Band - 200mm x 25mm (one colour). |
|---|
| Pad Print | Band - 45mm x 25mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 230ml |
|---|
| Insulation | Vacuum |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Flip Closure |
|---|
| Finish | Silver Cup - Shiny Steel |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Black |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | 201 Stainless Steel Outer, 304 Stainless Steel Inner |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
| Band | Silicone |
|---|
Packaging
Individual Gift Box or Optional Gift Tube.
Carton
| Carton size | 49 x 49 x 17 cm |
|---|
| Carton weight | 7.40 kg |
|---|
| Units per carton | 25 |
|---|