Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 110593
Product Wire: Download PDF
Classic tote bag made from laminated jute and featuring a large gusset for increased capacity. The bottom and both sides of the gusset are able to be customised. Handles are padded cotton providing extra comfort when carrying heavier loads. A practical and stylish reuseable bag, perfect for shopping, everyday use, or events.
Natural
| Screen Print | Front & Back - 225mm x 225mm (one colour) |
|---|---|
| Screen Print | Sides - 100mm x 250mm (two colours max) | Full Gusset - 1100mm x 190mm (two colours max) |
| Capacity | 17L |
|---|---|
| Production Lead Time | 14-16 weeks, sampling is additional time |
| Country of Origin | India |
| Body | Jute |
|---|---|
| Padding | Cotton |
Loose Packed
| Carton size | 46 x 46 x 46 cm |
|---|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
| Units per carton | 50 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|