SKU: 128691
Product Wire: Download PDF
Description
Made almost entirely from recycled materials, this stylish notebook features an RCS-certified recycled PU cover with a modern textured design. The inner pages are made from GRS-certified recycled lined paper perfect for lists, notes or keeping track of everyday plans. Enhanced with practical details including a ribbon bookmark, elastic closure band, and pen loop, it ensures your notes stay organised and accessible wherever you go.
Features
- Medium-sized notebook (approximately A5) made from recycled materials
- RCS certified recycled PU cover with modern textured detail
- GRS certified recycled paper - 80 leaves (160 pages) of 70gsm natural lined
- Ribbon bookmark
- Matching ribbon bookmark, elastic closure band and pen loop
- Optional belly band available at an additional cost
Colours
Stone, Black
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | Front or Back - 55mm x 55mm | Front or Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front - 118mm x 65mm (one colour) | Back - 98mm x 65mm |
|---|
| Direct Digital | Front - 118mm x 65mm |
|---|
| Debossing | Front - 108mm x 50mm | Back - 93mm x 50mm |
|---|
| Foil Printing | Front - 70mm x 55mm |
|---|
| Digital Print | Belly Band - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Recycled Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Recycled Paper |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 39 x 34 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 14.80 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|