SKU: 128473
Product Wire: Download PDF
Description
Stay organised in style with this medium-sized (approximately A5) soft cover notebook crafted from GRS certified recycled paper. The cover is made from recycled milk carton paper and contains 32 leaves (64 pages) of recycled 80gsm natural lined paper. Perfect for work, study, or life on the go.
Features
- Medium-sized (approximately A5) soft cover notebook made from GRS certified recycled paper
- 32 leaves (64 pages) of recycled 80gsm lined cream paper
Colours
Natural, Olive
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | Front - 55mm x 55mm | Front - 65mm x 35mm | Back - 55mm x 55mm | Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front - 120mm x 190mm (one colour) | Back - 120mm x 190mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Cover Type | Soft |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Natural |
|---|
| Binding Method | Saddle-stitch |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Leaves | 32 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 0.5mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Recycled Milk Carton Paper |
|---|
| Pages | Recycled Paper |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 32 x 24 x 38 cm |
|---|
| Carton weight | 13.40 kg |
|---|
| Units per carton | 150 |
|---|