SKU: 128380
Product Wire: Download PDF
Description
Quatro is a contemporary four-colour retractable ballpoint pen made from recycled aluminium. It features a soft-touch rubberised barrel for a comfortable writing experience and offers 800m of Dokumental ink in black, blue, red, and green. The Quatro is 100% carbon neutral and is presented in a SPICE branded paper pen sleeve.
Features
- Contemporary four-colour retractable ballpoint pen made from recycled aluminium
- 800m of Dokumental ink for each colour: black, blue, red, and green
- Rubberised barrel for soft-touch
- 100% carbon neutral to delivery
- Presentation: SPICE branded paper pen sleeve
Colours
White, Black.
Dimensions
- Pen: Dia 13.5mm x L 142mm x 16mm
- Sleeve: L 150mm x W 19mm (flat)
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 7mm (White Pen only) |
|---|
| Laser Engraving | 40mm x 7mm (Black Pen only) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Writing Distance | 800m Per Colour |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Multi (Red | Blue | Black | Green) |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Rubberised |
|---|
| Trim | Black |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Presentation | SPICE branded paper pen sleeve |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Pen Sleeve | Kraft Paper |
|---|
Packaging
Individual Paper Sleeve
Carton
| Carton size | 57 x 18 x 28 cm |
|---|
| Carton weight | 11.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|