SKU: 128097
Product Wire: Download PDF
Description
Made from lightweight, BPA-free recycled PET plastic, this 600ml drink bottle is perfect for everyday use. The secure screw on lid is finished with a natural bamboo accent, while a handy silicone carry strap makes it easy to grab and go. A practical bottle that pairs functionality with style.
Features
- Uniquely stylish 600ml bottle made from BPA-free, recycled PET plastic
- Secure screw on lid that features stylish bamboo accent
- Convenient silicone carry strap
Colours
White, Black
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 35mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | 195mm x 136mm (one colour) |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials |
|---|
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Carry Strap | Yes |
|---|
| Finish | Clear Bottle: Clear | Black Bottle: Translucent |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| Suitable for Hot Liquids | No |
|---|
| BPA-free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Only |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | RPET |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) |
|---|
| Carry Strap | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 39 x 39 x 46 cm |
|---|
| Carton weight | 6.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|