Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 129435
Product Wire: Download PDF
A spacious 26L cooler bag designed to keep contents cool and fresh while on the go. Crafted from durable 340gsm, 100% natural cotton and features PE insulation and an aluminium foil lining. The natural cotton body has reinforced self-fabric panels and a generous gusset for extra strength and capacity. Choose from a wide range of handle colours and colour match your print for cohesive, standout branding. Perfect for grocery runs, beach trips, or picnics. Production lead time is 14 - 16 weeks on this product. Sampling requires additional lead time.
Bag: Natural
| Screen Print | 355mm x 265mm (one colour only) |
|---|
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|---|
| Production Lead Time | 14 - 16 weeks, sampling is additional time |
| Capacity | 26L |
| Care Label | Yes |
| Country of Origin | India |
| Outer Shell | Cotton |
|---|---|
| Handles | Cotton |
| Lining | Metallised Polyethylene Terephthalate (METPET) |
Bulk Packed
| Carton size | 45 x 45 x 45 cm |
|---|---|
| Carton weight | 8.00 kg |
| Units per carton | 25 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|