SKU: 126949
Product Wire: Download PDF
Description
SPICE strive to create extraordinary products that have a positive impact on the planet. Their Waste2Gear range uses recovered ocean plastics, which are gathered, cleaned, and converted into fibres and woven into long-lasting fabric. This water-resistant computer backpack is 100% carbon neutral to delivery and features a large main compartment with internal padding, a roll top with snap closure and two zippered side pockets. Perfect for travel, it has Adjustable padded shoulder straps and a padded back with a luggage trolley pass through.
Features
- Water-resistant roll top computer backpack made using recovered ocean plastics
- Zippered main compartment with internal padding
- Roll top with a snap lock
- 100% carbon neutral to delivery
- Two zippered side pocket with two slip pockets
- Adjustable padded shoulder straps and a padded back with a luggage trolley pass through
- Presentation: Waste2Gear branded hangtag
Colours
Black
Dimensions
- Backpack: H 510mm x W 325mm x Gusset 115mm (excludes handle and shoulder straps)
- Handle Length: 190mm
- Strap Length (extended): 900mm
Branding Options
| Laser Engraving | 37mm x 17mm |
|---|
| Resin Coated Finish | 46mm x 26mm |
|---|
| Colourflex Transfer | 60mm circle |
|---|
| Faux Embroidery | 60mm circle |
|---|
| Direct Digital | 37mm x 17mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 60mm circle |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Capacity | 22L |
|---|
| Fits Laptop Size | Up To 15.6 Inches |
|---|
| Packaging | Includes Waste2Gear branded hangtag |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Recycled Ocean Polyester |
|---|
| Webbing | Recycled Polyethylene Terephthalate (RPET) |
|---|
| Lining | Recycled Polyethylene Terephthalate (RPET) |
|---|
| Plate | Recycled Stainless Steel |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 54 x 41 x 63 cm |
|---|
| Carton weight | 10.40 kg |
|---|
| Units per carton | 20 |
|---|