SKU: 126885
Product Wire: Download PDF
Description
Matte retractable ballpoint pen made from recycled aluminium and recycled ABS trim. The Slide pen is 100% carbon neutral, featuring a unique sliding push button and 1200m of black Dokumental ink. The pen has a soft-touch rubberised finish and is presented in a SPICE branded kraft paper sleeve.
Features
- Retractable ballpoint pen with a soft-touch rubberised finish
- Made from recycled aluminium and recycled ABS trims
- Unique slide action push button
- 1200m of black Dokumental ink
- 100% carbon neutral to delivery
- Presentation: SPICE branded paper pen sleeve
Colours
White, Red, Royal Blue, Black
Dimensions
- Pen: Dia 11.5mm x L 141.25mm x 14.5mm (includes clip)
- Sleeve: L 150mm x W 19mm (flat)
Branding Options
| Pad Print | Clip - 25mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | SPICE |
|---|
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Rubberised |
|---|
| Trim | Matte Gunmetal |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Presentation | SPICE branded paper pen sleeve |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Pen Sleeve | Kraft Paper |
|---|
Packaging
Individual Paper Sleeve.
Carton
| Carton size | 53 x 17 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 10.20 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|