SKU: 126829
Product Wire: Download PDF
Description
This elegant writing set from Swiss Peak includes a mechanical pencil and a twist-action ballpoint pen, both with stainless steel barrels, a gloss lacquered finish and shiny chrome trim. The pen comes with 1200m of black Dokumental ink, while the pencil includes additional 0.7mm leads in a protective case. This professional writing set is presented in a cardboard gift box with Swiss Peak branding.
Features
- Professional writing set from Swiss Peak
- Included: Mechanical pencil and twist action ballpoint pen
- Both instruments have a stainless steel barrel with gloss lacquered finish and shiny chrome trim
- Pen: 1200m of black Dokumental ink
- Pencil: Additional 0.7mm leads in a protective case
- Presentation: Cardboard gift box with Swiss Peak branding
Colours
Black
Dimensions
- Pen: Dia 10mm x L 140mm x 13mm (includes clip)
- Pencil: Dia 11mm x 141mm x 14mm (includes clip)
- Gift Box: L 170mm x W 54mm x 20mm
Branding Options
| Pad Print | Position D & E - 40mm x 6mm | Positions F & H - 50mm x 6mm |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 40mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Brand | Swiss Peak |
|---|
| Laser Engrave Finish | Stainless Steel Finish |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Pen Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Pen Refill Style | Cross-style |
|---|
| Pen Nib Size | 1.0mm |
|---|
| Pen Refill Colour | Black |
|---|
| Pen Mechanism | Twist Action |
|---|
| Pencil Type | Mechanical |
|---|
| Pencil Lead Size | 0.7mm |
|---|
| Pencil Leads | 3 (Included) |
|---|
| Packaging | Printed Black Gift box included |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Stainless Steel |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball (Pen) | Tungsten Carbide |
|---|
| Pencil Lead | Graphite |
|---|
| End Cap | Iron |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 31 x 39 x 48 cm |
|---|
| Carton weight | 14.00 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|