Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 126703
Product Wire: Download PDF
Handy and affordable 800ml drink bottle made from low density polyethylene with a clear viewing strip to easily see contents. Made in Australia, this bottle is BPA-free and features a secure screw on lid with a jet stream cap for easy, contactless hydration. Fielder has a wider neck to allow for easy addition of ice cubes and supplements. The colours of the cap and bottle can be mix and matched. The lead time for this product is seven working days.
Bottle: Clear, White, Yellow, Orange, Red, Kelly Green, Light Blue, Dark Blue, Navy, Black
| Rotary Screen Print | Please refer to template |
|---|---|
| Rotary Digital Print | Please refer to template |
| Capacity | 800ml |
|---|---|
| Insulation | Single Wall |
| Lid Attachment | Thread |
| Lid Style | Jet Stream |
| View Strip | Yes |
| BPA Free | Yes |
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
| Dishwasher Safe | No |
Loose packed
| Carton size | 62 x 58 x 62 cm |
|---|---|
| Carton weight | 15.00 kg |
| Units per carton | 125 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|