SKU: 126511
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable ballpoint pen with a recycled aluminium barrel featuring a matte lacquered finish with matte silver trim. Available in stylish, trending fashion colours, Lancer has a black refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable ballpoint pen with a recycled aluminium barrel
- 800m of black Dokumental ink
- Matte lacquered finish with silver trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Ecru, Pale Yellow, Mustard, Rust, Peach, Pale Pink, Burgundy, Sage, Olive, Forest Green, Pale Blue, Slate Blue, Petrol Blue, Navy, Mauve, Graphite, Black
Dimensions
- Dia 10mm x L 137mm x 15mm (including clip)
Branding Options
| Rotary Screen Print | Position A - 65mm x 12mm |
|---|
| Pad Print | Position D & E - 60mm x 7mm |
|---|
| Laser Engraving | Position D & E - 80mm x 7mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte Lacquered |
|---|
| Trim | Matte Silver |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 28 x 16 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|