SKU: 125980
Product Wire: Download PDF
Description
Twist-action ballpoint pen with a recycled aluminium barrel featuring a matte lacquered finish and shiny chrome trim. It has a blue refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink. A recycled symbol is engraved at the top of the barrel and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Twist-action ballpoint pen with a recycled aluminium barrel
- 1200m of blue Dokumental ink
- Matte lacquered barrel featuring a recycled symbol
- Shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Gunmetal, Red, Royal Blue, Black
Dimensions
- Dia 12mm x L 140mm x 14mm (includes clip)
Branding Options
| Rotary Screen Print | Position A - 25mm x 16mm |
|---|
| Pad Print | Position F & H 40mm x 7mm Position G & I - 30mm x 7mm |
|---|
| Laser Engraving | Position G & I - 30mm x 7mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 32 x 27 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|