SKU: 124145
Product Wire: Download PDF
Description
Versatile 120cm Type-C charging cable with a natural bamboo panel for prominent branding. It features dual inputs with Type-C and USB-A adaptors at one end and Type-C, Micro-B and Lightning connectors at the other. The cable can be easily tidied away with the supplied Velcro cable tie.
Features
- Versatile 120cm Type-C charging cable
- Dual input: USB-A and Type-C
- Triple output: Type-C, Micro-B USB and Lightning
- Natural bamboo panel for prominent branding
- Velcro cable tie
Colours
Natural/Black.
Dimensions
- Triple Connector Cable: Dia 32mm x L 1200mm x 9mm
- Gift Box: L 100mm x W 80mm x 30mm
Branding Options
| Pad Print | 27mm circle |
|---|
| Laser Engraving | 27mm circle |
|---|
Specifications
| Upstream Connector | USB Type-C (Male) with USB-A adaptor |
|---|
| Downstream Connector | Type-C, Micro-B & Lightning |
|---|
| Specification Note | When inserting the lighting connector into the charging port, the pins of the connector need to face down. |
|---|
| Cable Length | 120cm (Including Connectors) |
|---|
| Max. Power | 1A |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Packaging | Individual black box included |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cable Jacket | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
|---|
| Connectors | Copper & Iron |
|---|
| Connector Heads | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Hub | Bamboo | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Individual Black Cardboard Box
Carton
| Carton size | 53 x 46 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 14.30 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|