SKU: 123374
Product Wire: Download PDF
Description
Premium five panel cap made from 100% cotton twill. It has a pre-curved peak, embroidered eyelets, a sweatband and an adjustable Velcro closure, allowing one size to fit most people.
Features
- Premium 5-panel cap made from cotton twill
- Pre-curved peak
- One size fits most
- Embroidered eyelets and a sweatband
- Adjustable Velcro closure
Colours
Grey, Ecru, White, Yellow, Mustard, Orange, Rust, Pink, Fuchsia, Red, Burgundy, Sage, Bright Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Mint, Pastel Blue, Slate Blue, Navy, Mauve, Purple, Charcoal, Carbon, Black.
Branding Options
| Colourflex Transfer | Front - 90mm x 50mm | Back - 50mm x 20mm | Sides - 40mm circle |
|---|
| Embroidery | Front - 110mm x 55mm | Back - 50mm x 20mm |
|---|
| Faux Embroidery | Front - 90mm x 50mm | Back - 50mm x 20mm | Sides - 40mm circle |
|---|
| DigiFlex Transfer | Front - 90mm x 50mm | Back - 50mm x 20mm | Sides - 40mm circle |
|---|
Specifications
| Panels | 5 Panels |
|---|
| Peak | Curved |
|---|
| Closure | Velcro |
|---|
| Circumference | Adjustable (up to 61cm) |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Cotton |
|---|
| Peak | Cotton |
|---|
| Closure | Polyester (Velcro) |
|---|
| Eyelets | Polyester |
|---|
| Sweatband | Cotton |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 47 x 42 x 37 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|