Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 121841
Product Wire: Download PDF
Exceptional medium-size (approximately A5) notebook with 70 leaves (140 pages) of 80gsm lined cream paper and a bookmark ribbon. It has a soft cover manufactured from recycled post-consumer polyester with an elastic closure.
Charcoal.
| Colourflex Transfer | 80mm x 70mm |
|---|---|
| Faux Embroidery | 80mm x 70mm |
| DigiFlex Transfer | 80mm x 70mm |
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|---|
| Cover Type | Soft |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Perfect |
| Leaves | 70 |
| Page Weight | 80gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Country Of Origin | China |
| Cover | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) |
|---|---|
| Pages | Offset Paper |
Loose packed.
| Carton size | 27 x 29 x 23 cm |
|---|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
| Units per carton | 50 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Charcoal | 2250 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|