SKU: 121415
Product Wire: Download PDF
Description
The aluminium Infinity Inkless Pen has a unique metal alloy tip that deposits small amounts of metal onto the page and has a writing distance of up to 5000m. This pen features shiny chrome trim, a stylus and an eraser. With no sharpening or refills needed, this is an excellent environmentally conscious option. Infinity Inkless Stylus Pen can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Aluminium pen with a unique metal alloy nib
- Writing distance of 5000m
- Shiny chrome trim, a stylus and an eraser
- No refills or sharpening required
- Removable plastic cap
- Optional pen sleeve available
Colours
White, Black.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 60mm x 7mm. |
|---|
| Laser Engraving | 60mm x 6mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | 60mm x 12mm (one colour). |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 5000m |
|---|
| Refill Type | Inkless |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Removable Cap |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Removable Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Graphite |
|---|
| Ball | Metal Alloy |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 32 x 27 x 15 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|