SKU: 116264
Product Wire: Download PDF
Description
Bamboo toothbrush which is available in both adult and kids sizes. The handle is manufactured from bamboo, a natural alternative to plastic toothbrushes which laser engraves to a natural etch. It has medium hardness nylon bristles which are BPA-free and the toothbrush is presented in an unbleached cardboard box with product information on the back. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding.
Features
- Unique natural bamboo toothbrush with nylon bristles
- Available in both adult and kids sizes
Colours
Natural.
Dimensions
- Small Toothbrush: L 140mm x W 13mm x 3mm.
- Large Toothbrush: L 174mm x W 13mm x 3mm.
- Small Box: L 145mm x 22mm x 13mm. Large Box: L 175mm x W 22mm x 15mm.
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 10mm |
|---|
| Laser Engraving | 40mm x 10mm |
|---|
Specifications
| Bristle Hardness | Medium |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Laser Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Note | Bamboo is a natural resource which can produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging. |
|---|
| Handle | Bamboo |
|---|
| Bristles | Nylon |
|---|
Packaging
Individual Box.
Carton
| Carton size | 48 x 38 x 43 cm |
|---|
| Carton weight | 14.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|