SKU: 116263
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable bamboo ballpoint pen with a stylish contoured grip and shiny chrome accents. It has a black Trends large volume refill with 1800 metres of German manufactured Dokumental ink. Serano can be presented in an optional gift box.
Features
- Retractable bamboo ballpoint pen with a contoured grip
- 1800m of black Dokumental ink
- Bamboo barrel with shiny chrome trim
- Presentation: Optional gift box
Colours
Natural.
Dimensions
- Dia 10mm x L 137mm x W 13mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Position D & E - 30mm x 8mm | Position D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
| Laser Engraving | Position D & E - 30mm x 7mm | Position D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1800m |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Bamboo |
|---|
| Grip | Bamboo |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional presentation box.
Carton
| Carton size | 55 x 31 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|