SKU: 116214
Product Wire: Download PDF
Description
Medium-size (approximately A5) notebook which has a hard cover with an unbleached kraft paper finish. It has 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper, a bookmark ribbon, an elastic closure band and a pen loop. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour.
Features
- Medium-sized (approximately A5) notebook
- Hard cover with an unbleached kraft paper finish
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Black bookmark ribbon, an elastic closure band and a pen loop
Colours
Natural.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm. |
|---|
| Screen Print | 120mm x 190mm (one colour). |
|---|
| Digital Print | Belly Band - Refer to template. |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Belly Band | Available for an additional charge |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Kraft - Unbleached |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 36 x 33 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 13.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|