SKU: 116213
Product Wire: Download PDF
Description
Unique medium-size (approximately A5) hard cover notebook with a bamboo veneer. It has 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper and a pen loop. The cover laser engraves to a natural etch. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding.
Features
- Unique medium-sized (approximately A5) notebook with 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined paper
- Hard natural bamboo cover
Colours
Natural.
Dimensions
- W 155mm x L 210mm x 14mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Laser Engraving | 100mm x 100mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Binding Method | Wiro |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Bamboo |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 44 x 38 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 16.00 kg |
|---|
| Units per carton | 60 |
|---|