SKU: 115493
Product Wire: Download PDF
Description
Premium cotton twill bucket hat with black trim and a sweatband. The hat's material provides excellent UPF50 protection from the sun and complies with AS/NZS standards for sun protection. Bondi Bucket Hat is available in three sizes which will fit most people, including kids.
Features
- Premium bucket hat made from cotton twill with black trim
- Material provides excellent UPF50 protection from the sun
- Available in three sizes that will fit most, including kids
- Metal eyelets and a sweatband
- Complies with AS/NZS standards for sun protection
Colours
Hat: Grey, White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Royal Blue.
Branding Options
| Screen Print | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
|---|
| Colourflex Transfer | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
|---|
| Embroidery | Front - 120mm x 55mm | Back - 120mm x 55mm |
|---|
| Faux Embroidery | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
|---|
Specifications
| Eyelet Width | 0.8cm |
|---|
| Brim Width | 6.5cm |
|---|
| Fabric Weight | 280gsm |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Branding Advice | Screen Print is a great cost effective option, but we recommend Colourflex Transfer or Embroidery for a more premium quality. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | Cotton |
|---|
| Eyelets | Stainless Steel |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 35 x 30 x 38 cm |
|---|
| Carton weight | 6.50 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|