Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 115839
Product Wire: Download PDF
Eye-catching plastic ballpoint pen with shiny chrome trim and a retractable spring mechanism in the upper barrel. It has a stunning custom moulded clip that can be branded in spot or full colour. It has the choice of a blue or black X20 jumbo refill with 1800 metres of German manufactured Dokumental ink. A production lead time of 30 working days applies to this product by air freight.
Silver, Gold, White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black.
| Full Colour Print | Moulded Clip - 50mm x 25mm (maximum). |
|---|---|
| Pad Print | Top - 11mm x 11mm | Barrel - 42mm x 7mm. |
| Screen Print | Barrel - 35mm x 14mm. |
| Screen Print | Barrel - 35mm x 31mm (maximum). |
| Writing Distance | 1800m |
|---|---|
| Refill Type | Ball |
| Refill Colour | Blue or Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Gold and Silver Pens - Gloss | Coloured Pens - Matte |
| Trim | Shiny Chrome with a Colour Matched Clip |
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Loose packed.
| Carton size | 50 x 32 x 21 cm |
|---|---|
| Carton weight | 12.00 kg |
| Units per carton | 1000 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|