SKU: 114975
Product Wire: Download PDF
Description
Twist-action maple wood ballpoint pen with shiny chrome accents. It has a black Cross style refill with 800 meters of writing ink and can be presented in an optional Kraft gift box.
Features
- Twist-action ballpoint pen made with maple wood
- Cross-style refill with 800m of black writing ink
- Shiny chrome trim
- Presentation: Optional Kraft gift box
Colours
Natural/Silver.
Dimensions
- Dia 11mm x L 140mm x 16mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions F, G, H & I - 42mm x 7mm. |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Positions G & I - 42mm x 7mm. |
|---|
| Pad Print | Gift Box - 65mm x 40mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 150mm x 50mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Note | Maple Wood is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Maple Wood |
|---|
| Grip | Maple Wood |
|---|
| Clip | Brass |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Stainless Steel |
|---|
| End Cap | Maple Wood |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional presentation box.
Carton
| Carton size | 50 x 40 x 15 cm |
|---|
| Carton weight | 12.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|