Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 113597
Product Wire: Download PDF
Medium-size (approximately A5) notebook with an attention-grabbing hard cover which is finished with a stylish combination of heather style PU matched with leather-look white PU. It has 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper with a bookmark ribbon and an elastic closure band. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour.
Royal Blue, Black.
| Pad Print | 50mm x 50mm |
|---|---|
| Direct Digital | 60mm x 120mm |
| Digital Print | Belly Band - Refer to template. |
| Foil Printing | 70mm x 55mm |
| Cover Type | Hard |
|---|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 80gsm |
| Approx. Cover Thickness | 3mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Belly Band | Available for an additional charge |
| Country Of Origin | China |
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|---|
| Pages | Offset Paper |
Loose packed.
| Carton size | 31 x 29 x 23 cm |
|---|---|
| Carton weight | 15.00 kg |
| Units per carton | 50 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Royal Blue Notebook | 51 | - |
| Black Notebook | 640 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|