SKU: 113248
Product Wire: Download PDF
Description
Pocket size multi-purpose notebook with an unbleached natural cardboard cover and a secure domed closure. It has a 50 leaf note pad, a 25 leaf pad of adhesive notes, five different coloured pads of adhesive flags and a Kraft Pen with a recycled cardboard barrel that slips neatly into the spine.
Colours
Natural.
Dimensions
- W 100mm x H 152mm x 12mm.
Branding Options
| Pad Print | Notepad - 60mm x 35mm (front) |
|---|
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 55mm & 7mm |
|---|
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 90mm x 5mm |
|---|
Specifications
| Number of Leaves | Large Leaves - 50 | Small Adhesive Notes - 25 | Adhesive Flags - 25 per Colour |
|---|
| Paper Weight | Large Leaves - 70gsm | Small Adhesive Notes and Adhesive Flags 75gsm |
|---|
| Note | Both the pen and the notebook are made with a natural material which produces unavoidable variances in the colour |
|---|
| Binding Method | Glued |
|---|
| Page Design | Unlined |
|---|
| Pen Writing Distance | 400m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Pen Refill Colour | Black |
|---|
| Pen Mechanism | Retractable |
|---|
| Pen Barrel Finish | Natural |
|---|
| Pen Trim | Black |
|---|
| Pen Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Kraft - Unbleached |
|---|
| Paper | Offset Paper |
|---|
| Pen Barrel | Kraft Paper |
|---|
| Pen Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Pen Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Pen End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 24 x 34 x 36 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|