Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 112975
Product Wire: Download PDF
Novelty Santa hat which is manufactured from soft poly-felt. One size will fit most people including children and it is ideal for Christmas or mid-winter Christmas parties and promotions. It is also a great product to sell for Christmas-related fundraising events.
Red/White
| Screen Print | Hat - 130mm x 130mm (one colour) | Band - 35mm x 210mm (one colour) |
|---|---|
| Colourflex Transfer | Hat - 130mm x 130mm | Band - 35mm x 210mm |
| Faux Embroidery | Hat - 130mm x 130mm | Band - 35mm x 210mm |
| DigiFlex Transfer | Hat - 130mm x 130mm | Band - 35mm x 210mm |
| Cuff Width | 6cm |
|---|---|
| Full Hat Height | 36cm |
| Branding Advice | Screen Print is a great cost effective option, but we recommend Colourflex Transfer for a more premium quality. |
| Country of Origin | China |
| Body | Polyester (PES) |
|---|---|
| Pom | Polyester (PES) |
Loose packed
| Carton size | 32 x 32 x 50 cm |
|---|---|
| Carton weight | 3.50 kg |
| Units per carton | 100 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Red/White | 10800 | Late Jun |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|