SKU: 112591
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable recycled aluminium ballpoint pen with shiny anodised coloured barrels and a matte anodised silver barrel, all with shiny chrome accents. It has a black large volume refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable recycled aluminium ballpoint pen with an anodised barrel
- 1200m of black Dokumental ink
- Shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, Gunmetal, Orange, Red, Green, Teal, Light Blue, Dark Blue, Navy, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 135mm x 15mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 60mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 65mm x 12mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 80mm x 7mm (Recommended). |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matte Anodised | Coloured Pens - Gloss Anodised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 29 x 17 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|