SKU: 111939
Product Wire: Download PDF
Description
Retail quality sunglasses with an impact-resistant polycarbonate frame and on-trend natural bamboo arms. They are fitted with CE standard 100% UV400 lenses which provide both UVA and UVB protection. They can be supplied in an optional Montego sunglass case for an additional cost. Bamboo is a natural material and because the plant is fast growing, it places less demands on natural resources and produces a material that is durable and versatile. Bamboo can also produce unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding.
Features
- Sleek retail quality inspired design, with the benefits of sun protection
- Features a durable impact-resistant polycarbonate frame and on-trend natural bamboo arms
- UV400 lenses provide UVA and UVB protection
- Presentation: optional Montego sunglass case at an additional cost
Colours
Sunglasses: Black/Natural
Dimensions
- W 145mm x H 48mm x 44mm (closed).
Branding Options
| Pad Print | 45mm x 8mm. |
|---|
| Laser Engraving | 50mm x 8mm. |
|---|
| Pad Print | Optional Montego Case - 45mm x 25mm |
|---|
Specifications
| Ultraviolet A (UVA) Protection | Yes |
|---|
| Ultraviolet B (UVB) Protection | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Frame | Polycarbonate (PC) |
|---|
| Arms | Bamboo |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional Montego Case.
Carton
| Carton size | 48 x 28 x 36 cm |
|---|
| Carton weight | 14.00 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|