SKU: 120900
Product Wire: Download PDF
Description
Deluxe 600ml aluminium drink bottle with a timeless design and a smart painted finish. It is BPA-free, has a secure stainless steel screw on lid. It can be presented in an optional gift box. The bottle is not dishwasher safe, and handwashing is recommended.
Features
- Deluxe 600ml aluminium drink bottle
- Secure stainless steel screw on lid
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Silver, White, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 70mm x H 225mm
- Gift Box: H 295mm x W 76mm x 76mm
Branding Options
| Pad Print | Bottle - 40mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Bottle - 185mm x 150mm |
|---|
| Laser Engraving | Lid - 35mm Dia |
|---|
| Rotary Digital Print | 215mm x 150mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Silver Bottle - Shiny Steel | Coloured Bottles - Gloss Painted |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Engraving Finish | Lid - Shiny Steel |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Aluminium |
|---|
| Lid | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box.
Carton
| Carton size | 40 x 40 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 7.00 kg |
|---|
| Units per carton | 25 |
|---|