SKU: 120952
Product Wire: Download PDF
Description
Trendy 700ml translucent drink bottle with a timeless design. It is manufactured from co-polyester which is odor-resistant and BPA-free. Mirage has a secure screw-on stainless steel lid, and a smart stainless steel base and can be presented in an optional natural gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Trendy 700ml translucent bottle made from co-polyester which is odor-resistant and BPA-free
- Secure stainless-steel lid with matching stainless steel base
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Clear, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 71mm x H 255mm.
- Gift box: H 295mm x W 76mm x 76mm.
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 60mm. |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 700ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Gloss |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Hot Liquids Suitable | No |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Co-polyester |
|---|
| Lid | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box.
Carton
| Carton size | 46 x 46 x 28 cm |
|---|
| Carton weight | 4.78 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|